טיפול במתבגרים

מה הוא טיפול במתבגרים

החל משנת 2015 אור עקיבא נכנסה לפרויקט הלאומי לטיפול בילדים ונוער בסיכון דרך תכנית שמיד של משרד הרווחה. במסגרת התכנית הוקמה בתחנה בשיתוף פעולה עם השרות הפסיכולוגי, יחידה לטיפול במתבגרים ובני משפחותיהם.

טיפול במתבגרים ובמתבגרות מחייב מיומנויות טיפוליות ייחודית: מתבגרים מסרבים להודות בחולשתם, הם אינם מודים שצריכים עזרה, מתייחסים למבוגרים בחשדנות ורגישים מאוד לחוסר אותנטיות.

גיל ההתבגרות הינה תקופה קשה לכל נער, התחושה מחד כי הם בוגרים ויכולים לעשות הכול לצד התחושה כי הם עדיין ילדים הצרכים להישמע למרות ההורים והמורים הינה מבלבלת.

בגיל זה עולים גם קשיים השייכים לזהות ולצורך להשתייך חברתית, יחד עם שאלות לגבי העתיד כגון: גיוס לצבא, שרות לאומי, לימודים ועבודה.

לעיתים מתבגרים פונים להורים אול ליועצות בית הספר ומבקשים עזרה, אך מקרים אלו נדירים יותר, פעמים רבות מצוקה של מתבגר תבוא לביטוי בדרך התנהגותו: היעדרות מבית ספר, שינה מרובה, עצבנות, מריבות חוזרות ונשנות עם ההורים או עם אחים, שוטטות, או הסתגרות בבית

מקום המשפחה חשוב מאוד בטיפול במתבגרים, הן בזיהוי המצוקה והן ביכולת להיות מבינים ומכילים לצד היכולת להציב גבולות.

טיפול במתבגרים נקבע בהתאם לקושי ולמבנה המשפחה לעיתים המתבגר יקבל טיפול פרטני אשר ילווה בהדרכת הורים, לעיתים הטיפול יעשה כחלק מטיפול משפחתי.

גם כאשר  הטיפול יציע מקום נפרד ואוטונומי בה יגבש המתבגר או המתבגרת את זהותו, הרי שבהיותו מתבגר הוא תלוי בהוריו (לפחות חלקית), והללו יכולים לצאת נשכרים מהדרכה להורות על הקניית מיומנויות הוריות להתמודדות נכונה עם ילדיהם בגיל זה.