טיפול במשפחות בנישואים שניים

הקמת משפחה מורכבת היא משימה מורכבת - נדיר שאיחוד כזה עובר בצורה חלקה ונינוחה. שינוי במבנה המשפחה דורש הרבה מאוד סבלנות, פתיחות, זמן הסתגלות, כדי ללמוד אחד על חייו של השני. בני הזוג והילדים מגיעים, לרוב, עם משקעים מיחסים קודמים.
בעת שבני הזוג שמחים ונרגשים ליצור זוגיות חדשה ומשפחה גדולה ומאושרת, הילדים עלולים להיות פחות שמחים ונרגשים. הם עלולים לחוות חוסר בטחון לגבי השינויים ויעסקו בשאלה כיצד הקשר החדש ישפיע על יחסיהם עם ההורה הטבעי (הביולוגי). שאלה נוספת שתעלה כיצד יסתדרו עם אחים חורגים חדשים, שלעיתים אינם מכירים היטב. לכן, כדי לאפשר סיכוי טוב להצלחת משימת האיחוד, חשוב להתחיל לתכנן כיצד המשפחה תתפקד יחד, עוד בטרם בני הזוג נישאו או עוברים להתגורר יחד.
חשוב לקחת זמן ולבנות יסודות מוצקים בטרם מחליטים על נישואין או מגורים משותפים. זמן כזה נותן הזדמנות לכולם להסתגל לרעיון ולמצוא את המתכונת המתאימה. תפקיד הורה אחראי והגון הוא לשים את ילדיו בראש סדר העדיפויות, לתקשר באופן גלוי ופתוח עם הילדים, לענות על צרכי הבטחון שלהם ולאפשר להם זמן הסתגלות. ילדים המרגישים שמקשיבים להם ומאפשרים להם להביע את רגשותיהם והסתייגויותיהם, סביר להניח שיסתגלו בקלות רבה יותר למשפחה החדשה.

כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה של משפחה מורכבת, כדאי לחשוב למה הילדים זקוקים. גיל, מין ואישיות הם חשובים אך צריך לזכור כי לכל ילד יש צרכים ורצונות בסיסיים, כגון: בטחון בקשר עם ההורים, אהבה, מוערך ובעל ערך, הקשבה והתכווננות לצרכיהם, גבולות ברורים. ילדים, בכל הגילאים, החווים פרידה וגירושין במשפחה, מתקשים לסמוך על מערכת משפחתית חדשה, בעיקר משום שהרגישו בעבר שהאנשים עליהם סמכו (ההורים), אכזבו אותם. המחקרים מורים כי תהליך ההסתגלות של ילדים שונה, בהקשר של גיל הילד ומינו. אבל, הצרכי הבסיסיים לבטחון, אמון ואהבה - דומים. בהינתן מספיק זמן, סבלנות והקשבה, בסופו של דבר, רוב הילדים יתנו הזדמנות למשפחה החדשה.
הרכבת שתי משפחות למשפחה אחת, מציף את השוני ועלול לגרום לתסכול לכל המעורבים. ההבדלים עשויים להיות בערכים, באמונות, בתפיסת ההורות, הרגלים, מטלות, סגנון חיים, משאבים כלכליים וכדומה.

אחד האתגרים ביצירת משפחה מלוכדת (ככל האפשר), הוא ביסוס אמון בין חברי המשפחה. הילדים עלולים להרגיש חוסר בטחון לגבי המשפחה החדשה ולהתנגד למאמצים להתקרב אליהם. חשוב ללמוד לא לקחת באופן אישי את חוסר העמדות השליליות שלהם וחוסר ההתלהבות. ילדים אינם יודעים כיצד זה לחלוק את ההורה שלהם עם בן זוג חדש, שלא לדבר על ילדים חדשים במשפחה. מדובר ברגשות מותאמים למצב. סבלנות היא מילת
חלק בלתי נפרד וחשוב בבניית אמון הוא עניין הגבולות הברורים.

 זוגות צריכים לדון בתפקיד שכל הורה לוקח בגידול הילדים וכן בשינויים העומדים להתרחש בבית.

טיפול זוגי, במטרה לחזק את היחידה הזוגית וכן טיפול משפחתי במטרה ליצור תקשורת פתוחה ובטוחה יכולים לסייע רבות הן להורים והן לילדים.