המעבר מזוגיות להורות

אלבום החתונה מונח לו על המדף. עוד מעט יתווסף אליו אלבום חדש…אלבום תינוק. 

תקופת החיים הראשונה של המשפחה היא התקופה בה נבנה ומתעצב התא המשפחתי. זו תקופה שבה בזמן קצר ואינטנסיבי חלים שינויים רבים ומשמעותיים ויש להתנסות ולהתאמן בה בתפקידים התפתחותיים חדשים. עלינו להגדיר עצמינו כזוג, כהורים וכמשפחה, להתאמן בניהול משק בית, בהשתלבות בעולם התעסוקה. זו תקופה שבה צריך לאסוף הרבה ידע חדש, לבחון את הידע הקודם ולבחור במה מתוכו רוצים להשתמש. זו תקופה מרגשת ויפה אך יחד עם זאת היא מאד מאתגרת ופעמים רבות עשויה להביא עמה תחושות של חוסר אונים, קשי, בלבול וחרדה. יש אומרים שכדאי בתקופה זו לשים מעין שלט: "סכנה, כאן בונים!". ואכן בנייה היא מצב של חלומות לצד רגישות.

המעבר מזוגיות להורות הוא שלב מאתגר ביותר. אל הקשר הקרוב והאינטימי בין בני הזוג מצטרף יצור קטנטן ותלותי. האשה, מטבע הדברים, חווה בגופה את שלבי ההיריון השונים, הציפייה המתוחה ללידה והלידה עצמה. כשהתינוק נולד הוא מגיע עם הרבה צרכים שלא תמיד מצליחים להבינם ולמלאם. בשלבים אלו היא מרוכזת מאד בקשר שלה עם התינוק החדש ובהגדרת תפקידה כאם. בעבר היה הגבר מחוץ לתמונה בשלבים אלו. כיום גברים מלווים, מי יותר ומי פחות, את נשותיהם בשלבי ההיריון והלידה ולוקחים חלק פעיל בטיפול ברך הנולד. ובכל זאת, האיזון שהיה קיים בין בני הזוג משתנה ויש צורך במציאת איזון מחודש המתאים לתפקיד החדש שהתווסף ולשינוי במערכת הזוגית. התפקיד החדש מאתגר פעמיים. פעם אחת- להפוך להיות להורה. מה זה אומר? איך עושים את זה הכי טוב? איך שורדים בתוך זה? ופעם שניה- להפוך להיות זוג הורים. איך מחלקים תפקידים? איך מייצרים הבנה ושיתוף פעולה? איך מארגנים מחדש ושומרים על הקשר הזוגי ועל האינטימיות הזוגית?

כל מעבר כרוך ברגישות מרובה. גם כאן עשויים להתעורר קונפליקטים חדשים וישנים. יש להגדיר מחדש את הגבולות עם משפחות המוצא, להתארגן אחרת מבחינה כלכלית וטכנית, להבהיר אמונות ועמדות, לחפש דרכים כדי לכבד לחזק ולתמוך אחד בשני וגם -למצוא זמן ולו קצר למפגש זוגי ללא התינוק.