הורות צעירה

רגע הפיכתנו להורים הוא ללא ספק אחד הרגעים המרגשים והמאושרים בחיי כל משפחה.           

עם האושר מגיעים האתגרים המתלווים לתפקיד החדש. לעיתים אנו רוצים להיות "כמו" ולא מצליחים. לעיתים אנו רוצים לעשות לגמרי אחרת ולא יודעים איך. לעיתים מאד חשוב לנו פשוט לא להיות לבד.

הורות צעירה היא מסגרת טיפולית אינטנסיבית המפעילה את תכנית "נתיבים להורות לגיל הרך" . מיועדת למשפחות צעירות תושבות אור עקיבא אשר להן ילדים בגיל הרך, מלידה ועד 5 שנים.

השנים הראשונות של ההורים עם הילד משפיעות על עתיד כל מרכיבי המשפחה. אלו הן שנים מכריעות בהתפתחותו של הילד וכך גם בהתפתחותה של המשפחה כולה. אנו יודעים גם כי משימות חיים טבעיות פוגשות לעיתים מורכבות משפחתית שמעצימה את האתגרים הטבעיים עמם מתמודדים בתקופת חיים ייחודית זו.

בהורות צעירה ניתן שירות מקצועי וחם המכוון לצרכים הייחודיים של הורים בשלב החיים הראשוני של הקמת המשפחה, לידת הילדים, והתהוות מערכת ההורות והאחאים. המשפחות זוכות לתמיכה, ידע וכלים המסייעים להם ביצירת חוויית הורות מיטיבה הן בהווה והן לקראת העתיד. המשפחות בהורות צעירה מגלות את העוצמות שבהן. הן לוקחות אחראיות ומנהלות את חייהן. לא פעם זה משפיע לטובה על היכולת של ההורה להשתלב במעגל העבודה, היכולת להיפרד נכון ממשפחת המוצא ולחזק את הזוגיות.

 

אוכלוסיית יעד

משפחות שלהם ילדים בגיל הרך, מלידה ועד 5 שנים, החוות קושי  וזקוקות לתמיכה, הדרכה וטיפול רגשי. משפחות שמודעות לקושי ומצליחות לגייס מוטיבציה לתהליך. משפחות המופנות ע"י מחלקת הרווחה.

 

דרכי הפניה

הפניית משפחות לטיפול נעשית דרך מחלקת הרווחה.

העובד הסוציאלי של המשפחה ממשיך להיות שותף פעיל בתהליך כולו.

המרכז עובד בשיתוף עם הגורמים הרלוונטיים בקהילה. טיפת חלב, מסגרות חינוכיות, מרכז לגיל הרך וכדו'. מסגרות אלו יכולות להוות גורם מפנה אל מנהלת המרכז לילד ולמשפחה. יחד עם איש המקצוע בקהילה נערכת חשיבה כיצד אפשר לעזור למשפחה להגיע לטיפול ולאיזו מסגרת.

 

אופי השירות

הורות צעירה היא בית חם, תומך, מגדל ומטפל. המתווה הטיפולי בהורות צעירה מאפשר מגוון רחב ושילוב של אפשרויות טיפוליות שונות ומשלימות זו את זו. לכל משפחה נבנית בשיתוף מלא של המשפחה תכנית מיוחדת המורכבת ממבט על הפרט, על כלל המשפחה והיחסים שבה ועל ההקשרים הקהילתיים. התכנית קצובה בזמן ומתמקדת בהשגת הישגים הניתנים לכימות.

מבנה השרות מעוצב ומאובזר בהתאמה לגיל הרך בצורה המזכירה בית. יש בו סלון ביתי ומטבח, שפע של משחקים התפתחותיים, מזרני פעילות וכריות נוחות. 

המשפחות מופנות להורות צעירה לאחר תהליך הכנה. השלב הראשוני יוקדש להיכרות ואבחון ולאחריו תבנה התכנית שתכלול בדרך כלל יותר משעת טיפול אחת והיא תורכב בשיתוף המשפחה מתוך מגוון אפשרויות הטיפול הניתנים בהורות צעירה.  כל סוגי המפגשים יכולים להתקיים במרכז עצמו או בבית המשפחה- ע"פ החלטה מקצועית.

צוות התחנה

צוות הורות צעירה כולל עובדים סוציאליים מומחים למשפחה ולגיל רך, מדריכה התפתחותית פרא רפואית, מדריכה ביתית, תרפיסט ואם בית.

צוות הורות צעירה שותף פעיל ב"משחק וחוויה בספרייה"- מפגשים חווייתיים של הורים וילדים המלווים בהדרכה מקצועית.

 

אנחנו מאמינים בכוח של משפחה ובכוח של כל הורה להיות הורה מספיק טוב לילד שלו. אנחנו נהנות לגלות את הכוחות הקיימים, לעזור להורים להאמין בעצמם ובילדם, להוסיף ידע וללוות את ההורים כברת דרך של שינוי שבסופה הם עומדים ביעדים ובמטרות שהם שמו לעצמם.

לפרטים ניתן לפנות לעידית ויזל

מנהלת הורות צעירה.