התמודדות עם מצבי לחץ ומשבר

מצבי לחץ ומשבר הם חלק אינטגרל מחיי כולנו. אירועי חיים רבים יכולים להתפתח למשבר. האירועים שיש בהם סיכון להתפתחות משבר הם - פרדות טראומטיים , התמודדות עם מחלה  של אחד מבני המשפחה,  גרושים,  מות  במשפחה,  ניסיונות אובדניים וכ"ד.

 

 במצבי משבר עלולים להתפתח לחצים וקשיים כאשר בני המשפחה מרגישים שהמשאבים המצויים בידם אינם מספיקים ולא מאפשרים התמודדות, תפקוד והסתגלות למצב החדש שנוצר ולמציאות שנכנסה לחייהם. מצבי לחץ ומשבר במשפחות מעוררים, לרוב, תחושות חירום כגון חרדה, פחד, כעס, שנאה ושליליות. האנרגיה המושקעת בהתמודדות עם גורמי לחץ, לאורך זמן מדלדלת לעתים קרובות את המשאבים הקיימים של המשפחה, מונעת ממנה לפתח משאבים חדשים. משום כך, היבטים שונים של התפקוד המשפחתי מושפעים מהמצב המשברי.

 

לבסוף, ככל שהמשפחה מתאפיינת בתקשורת גלויה ובהבעת רגשות פתוחה בה ניתן לקבל ולהעביר מסרים באופן ברור ועקבי תוך שיתוף ופתיחות, ומתקיימת חשיבה משותפת בפתרון בעיות וקונפליקטים מתוך רגישות והבנה הדדית – יכולת ההתמודדות שלה עם המשבר תהיה טובה יותר. משפחות שרמת התפקוד שלהן טובה לפני המשבר הן בעלות סיכוי רב יותר להסתגל ולתפקד היטב גם לאחריו.

 

משפחות נבדלות זו מזו ביכולתן להתארגן מחדש ולהתאים את עצמן למציאות החדשה שלאחר אירוע כזה. משפחה החווה משבר וזקוקה לעזרה בהסתגלות ובחזרה לתפקוד, יכולה להיעזר בטיפול על מנת לעזור להם להשתמש אחד במשנהו גם כדי להבין טוב יותר את עצמם ואת המערכות בהם הם חיים, לשקול דרכים יצירתיות יותר להתייחס אחד לשני. הפגישות עשויות להיות הזדמנות לחוות את העובדה שכל אחד מבני המשפחה הוא שונה, כל אחד עם כוחותיו, ההיסטוריה שלו. ההבנה וההכרה שכל פרט פועל באופן ייחודי הקשור בתפיסה שלו את עצמו ואת האחר ומשתמש בה כדי לפרש את האחרים ולפעול ביחס אליהם. הדבר מטיל אחריות על כל אחד מחברי המשפחה להבין את חלקו ואת הצורך לתרום לתפיסות חדשות של עצמי ושל האחרים.