תוכנית אתגר

מה היא תוכנית אתגר

תוכנית הדרכה להורים ולילדיהם בגילאים טרום חובה וחובה המופעלת במסגרת קבוצתית וביתית.

אוכלוסיית יעד:

הורים וילדים בגילאי 4-6 באור עקיבא

 

מטרות התוכנית:           

 1. חיזק הקשר בין ההורה לילד המאפשר להורה להכיר מקרוב יותר את ילדו בהיבט הלימודי והרגשי.

 2. הגברת מעורבותם של ההורים בחינוך האינטלקטואלי של ילדיהם.

 3. חיזוק אמונתם של ההורים ביכולתם לתרום להתפתחות ילדיהם.

 4. קידום מוכנותם של הילדים לבית הספר והגברת סיכויי הצלחתם בלימודים.

 

אופי הפעילות:

התוכנית נמשכת כשנתיים וכוללת סדנאות משותפות להורים ולילדים, הדרכה בבית המשפחה והדרכת הורים קבוצתית. התוכנית מחלוקת לשתי קבוצות ע"פ גילאי הילדים ומותאמת לשלבי התפתחותם.

 

סדנא משותפת הורים וילדים:

הסדנה מתקיימת אחת לשבועיים. במהלך הסדנה ההורים לוקחים חלק פעיל בחינוך ילדיהם ובקידום התפתחותם האינטלקטואלית, הרגשית והחברתית באמצעות חוברות עבודה, ספרים, משחקים לימודיים וחווייתיים, עבודות יצירה קבוצתיות  ועזרי לימוד מגוונים.

 

הדרכת הורים קבוצתית:

ההדרכה ניתנת מיד אחרי הסדנה המשותפת (בזמן זה הילדים משחקים במשחקיה הנמצאת במקום תחת הנחיית והשגחת המדריכות). הקבוצה מקבלת העשרות מהרכזת המקצועית בתחומי גדילה והתפתחות הילד, מיומנות למידה שונים, הדרכה על החוברות ומתן ביטוי לצורכי הילדים בגיל הרך, כמו כן הקבוצה מהוה כלי חיזוק ותמיכה להורים.

 

הדרכה ביתית פרטנית:

במסגרת התכנית, מדריכה חינוכית מגיעה לבית המשפחה ומקיימת פעילות משותפת בסביבה הטבעית של הילד וההורה. כל משפחה מקבלת ערכה עם חוברות עבודה ומשחקים דידקטיים התורמים לקידום ההתפתחות הרגשית והקוגניטיבית של הילד.

 

המפגשים במסגרת הביתית והקבוצתית תורמים לחיזוק הקשר בין ההורה לילדו, חיזוק הביטחון ההורי ומגדילים את סיכויי הילד להצליח בכניסה למסגרות הגן ובית הספר.

 

תכנים:

פיתוח קוגניטיבי בגיל הרך:

 1. למידה בגיל הרך והכנה לכיתה א'- שלבי התפתחות שונים בגיל הרך (זיהוי מספרים/ אותיות, כתב ראי, יכולת העתקה וכדו') נתינת כלים להורים להבחנה ראשונית של התפתחות נורמטיבית מול עיכוב התפתחות.

 2. משחקי ילדים בגיל הרך וחשיבותם להתפתחות הילד- משמעות למידה מתוך הנאה וקשר עם ילדים אחרים/ הורים וכו'. למידה רחבה הכוללת תחומים שונים.

 3. מוטריקה עדינה, אחיזת עיפרון-חשיבות האימון וההתעסקות בתחום, אפשור של התנסויות במגוון דרכים (ציור, גזירה, הדבקה, השחלה וכו')

 

פיתוח רגשי בגיל הרך:

 1. עצמאות- חשיבות פיתוח העצמאות ותחושת המסוגלות אצל הילד והתמודדות עם שאלות כגון:  מתי על ההורה להתערב ולעזור לילד ומתי לתת לו להתמודד לבד?

 2. פחדים- מדוע פתאום ילדים בגילאי 4-6 מפחדים מחושך, מפלצות, מוות וכדו'? כיצד לעזור לילדים להתמודד עם הפחד הזה?

 3. יחסי אחים- מריבות, קנאה, תמרון בין הילדים השונים בבית- מתי המריבות הן "נורמליות" ומתי הן עוברות את הגבול? מה תפקיד ההורה ביחסים בים הילדים?

 4. עידוד, תמיכה וחיזוק הביטחון העצמי של הילד כמפתח להצלחה לימודית, פיתוח הסקרנות ושיתוף פעולה של הילד עם ההורה.

 5. סמכות וגבולות-מדוע הורים מתקשים בכך? על מה להתעקש ועל מה לוותר? תרומתם של הגבולות להתפתחות הילד, כלים להצבת גבולות מתוך כבוד לילד.