טיפול בפרידה וגירושין

מה הוא טיפול בפרידה וגירושין

גירושין עשויים להיחוות כטראומה לכל דבר. קיימת תחושה קשה של שבר פנימי כתוצאה מפרידה מאדם כה מוכר, שהיה חבר קרוב ואהוב, ושהיה נוכח בחיים כל כך הרבה זמן. אך טבעי שיופיעו רגשות שונים כגון כעס, קנאה, בדידות, תסכול, חוסר אונים, אי ודאות ואף חרדות ודיכאון. במיוחד אם הפרידה הייתה על דעת צד אחד או כתוצאה מבגידה באמון, הצד השני עלול לחוש מרומה, נבגד, פגוע ומאוכזב. מעבר לכך, העלבון צורב וקשה, וכך גם התחושה של ירידה בביטחון העצמי ובדימוי העצמי.

 

תהליך הגירושין כרוך לרוב בכאב רב, מריבות וויכוחים, וגורמים למתח ואי שקט עקב הצורך לדאוג מחדש לביטחון כלכלי ולשגרת חיים שונה ומשתנה. במידה ויש ילדים הנושא מורכב כפליים, יש לדאוג גם לטובתם, לשים לב לתהליכים נפשיים שהם חווים כתוצאה מהגירושין. ילדים מאוד רגישים לפרידה של ההורים ואינה מתקבלת באופן טבעי בנפשו של הילד שהתרגל כל חייו שהוריו חיים זה לצד זה, גם אם לא באופן מושלם.

 

טיפול בהתמודדות עם פרידה וגירושין מסייע לעבד ולעכל את המתרחש, להבין ולהפנים טוב יותר את התהליך הנפשי המורכב הכרוך בכך. ניתן באמצעות הטיפול לעבור תהליך נפשי המסייע להתמודד טוב יותר, תוך הפנמה של תהליך הפרידה והתבוננות על השלכותיו על החיים הפרטיים וחיי המשפחה כולה.

 

טיפול בפרידה וגירושים יכול להתבצע במספר אופנים:

  • טיפול פרטני לכל אחד מבני הזוג על מנת להתמודד עם תהליך הפרידה וההסתגלות לחיים חדשים

  • טיפול משפחתי להורה יחד עם הילדים, במטרה לסייע לכל המשפחה להתמודד עם השינויים הרבים הנגרמים בעקבות הפרידה.

  • הדרכת הורים יכולה להינתן לכל אחד מההורים בנפרד, או במשותף לשני ההורים מתוך ראיית טובתם של הילדים בתאום של שני ההורים, גם אם ההורים התגרשו ולא מקיימים יותר משק בית משותף.

  • קבוצות הורים קבוצות הורים יכולות לסייע לאנשים הנמצאים בתהליך פרידה וגירושים ללמוד בניסיונם של אחרים, ללמד אחרים מניסיון האישי שצברו וכן לפגוש אנשים הנמצאים במקום דומה בחיים, אשר מסוגלים להבין אותם ולהוות קבוצת תמיכה ולמידה משותפת.