מה הוא גישור בגירושין

קבוצות הורים
טיפול משפחתי
טיפול פרטני

גישור הינו הליך אשר מתאים לבני זוג שרוצים להתגרש "בצורה יפה" מבלי להתנצח בבתי המשפט. בגישור מתמקדים בנושאים הרלוונטיים לגירושין, כגון: משמורת ילדים, הסדרי ראייה, מזונות ילדים, חלוקת רכוש, זכויות סוציאליות וכד' ומעלים את ההסכמות בכתב.

חשוב להדגיש, כי להליך של גישור מגיעים מתוך רצון כן ואמיתי של שני הצדדים לפתור את הסכסוך ביניהם בדרכי שלום. ביהמ"ש לא יכול לחייב בני זוג שנמצאים בהליכי גירושין לפנות לגישור.

המגשרים, מטפל משפחתי יחד  עם עו"ד למשפחה בעלי ניסיון בתחום, נפגש עם בני הזוג בנפרד וביחד, ומנסה במהלך השיחות  להעלות את כל הנושאים שבני הזוג לא מסכימים לגביהם, ולהגיע לפתרונות שיהיו מקובלים על שניהם.

לאחר שמתגבש הסכם, המקובל על שני הצדדים, יש להביא אותו לאישור ביהמ"ש לענייני משפחה או לאישור בית הדין.

 

למה עדיף גישור?

להליך הגישור יתרונות רבים. ביניהם:

  • מדובר בהליך מהיר וזול, בהשוואה לדיונים בבתי המשפט. ייצוג בידי עו"ד בבתי משפט יכול לעלות כסף רב, ואין לדעת כמה זמן ההליכים ימשכו.

  • הליך הגישור מאפשר לבני הזוג להיות בקשר טוב לאחר הגירושין. ההליך מכבד את שניהם, ולוקח בחשבון את הרצונות של שני הצדדים. בדרך כלל בבימ"ש יש "מנצח" ו"מפסיד. מכיוון שבהליך הגישור אין מנצחים ומפסידים, בני הזוג יוכלו לרוב לתקשר ביניהם בצורה טובה גם לאחר סיום ההליך.

  • פתרונות יצירתיים - יתרון חשוב של הליך הגישור הוא, שהמגשר יכול להציע לבני הזוג פתרונות יצירתיים שונים, וזאת בשונה מהשופט היושב בדין אשר מחויב לחוק היבש ולהלכה הפסוקה.

  • דיון תרבותי - הליך הגישור מאפשר לנהל דיון תרבותי ונינוח יחסית על הדברים החשובים שמצריכים הסדר לאחר הגירושין. בהליכים משפטיים, הדיונים יכולים להגיע לטונים צורמים מאוד, ותיתכנה אף נקיטת פעולות משפטיות קשות וחד-צדדיות של בן הזוג כנגד האחר.