חמישה טיפים להתמודדות עם חרדה מהתפרצות נגיף הקורונה

Image by Ani Kolleshi

וירוס הקורונה הולך ומתפשט בעולם. כל מהדורת חדשות נפתחת עם דיווחים על כמות החולים ואיתה הולכים ומתרחבים ההנחיות לציבור על דרכי ההתמודדות. אירועים מבוטלים, תוכניות משתבשות והאמון באחריות האזרחית נסדק. ככל שעוברים הימים מתעוררת התחושה כי הווירוס נמצא בכל מקום וזו רק שאלה של זמן עד שהוא יפגוש אותנו. 
במצב כזה של חוסר ודאות זה טבעי ונורמלי לחשוש, כל עוד החשש מביא אותנו לנקוט משנה זהירות ולהתגונן מפני הידבקות. השאלה האם החשש טבעי או לא, תלוי בצורה בה החשש משפיע על חיינו. כל עוד מדובר בדאגה טבעית לעצמנו, אשר אינה משתלטת על

חיינו, אין בכך כל בעיה. עם זאת, כאשר החשש מקבל מימדים רחבים יותר וגורם לנו להמנע מפעילויות אותן אנו רגילים לבצע, ולעיסוק אובססיבי בבריאות ובתסמינים, הוא הופך מחשש טבעי לחרדה של ממש. כהורים, יש לנו תפקיד חשוב להיות ערים לאופן בו הילדים חווים תקופה זו ולהוות סביבה בטוחה עבורם לבטא חששות או דאגה המצב הקיים.  

ריכזנו עבורכם חמישה טיפים שיקלו על ההתמודדות עם המצב:

  1. שמרו על דברים בפרספקטיבה. קחו נשימה עמוקה והזכירו לעצמכם שמספר הנדבקים בארץ הוא נמוך מאוד. העובדה שהנושא מכוסה באופן נרחב מבחינה חדשותית לא אומר בהכרח שהוא ישפיע ישירות עליכם או על משפחתכם. התאימו את מידת החשיפה לתקשורת לגיל הילדים, שימו לב לזמנים בהם החדשות ברקע. 

  2. השיגו עובדות. יהיה זה יעיל לאמץ גישה יותר קלינית וסקרנית כאשר אתם עוקבים אחרי דיווחים חדשותיים על הנגיף. בסופו של דבר, אתם רוצים למצוא מקור מידע אמין שאפשר לבטוח בו. יש אתרים ברשת, כגון אתר משרד הבריאות ומשרד החינוך, שמיועדים לתת מידע על התפרצות וירוס הקורונה. אתם יכולים גם למצוא מידע מועיל באתרי קופות חולים או אפילו אצל רופא המשפחה שלכם.

  3. תקשרו עם הילדים שלכם. דונו בכיסוי החדשותי של נגיף הקורונה באמצעות מידע כן ומותאם לגילם של הילדים. הורים יכולים לעזור להרגיע מצוקה באמצעות מיקוד הילדים ברוטינות ולוחות זמנים. זכרו שהילדים יצפו בהתנהגויות וברגשות שלכם כדי ללמוד איך לנהל את רגשותיהם שלהם בתקופה הזו. 

  4. הישארו מחוברים. שמירה על קשרים חברתיים יכולה לעזור לשמור על תחושה של נורמליות ולספק מקום חשוב לחלוק בו רגשות ולשחרר בו מצוקה. הרגישו חופשי לשתף מידע שימושי שאתם מוצאים באתרים ממשלתיים עם חבריכם ובני משפחתכם. זה יעזור להם להתמודד גם עם החרדה שלהם.

  5. חפשו עזרה נוספת. אנשים שמרגישים עצבנות גדולה, עצבות שאינה חולפת או תגובות ממושכות אחרות שמשפיעות לרעה על תפקודם בעבודה או על קשרים בינאישיים, צריכים להתייעץ עם מומחה מיומן ומקצועי בתחום בריאות הנפש. 

 

אנחנו ב"מרכז לילד ולמשפחה" זמינים עבורכם לתמיכה ולהתייעצות. ניתן ליצור איתנו קשר בטלפון 077-4200481 או בצור קשר