האתגרים הטבעיים והייחודיים בהורות לגיל הרך

תקופת החיים הראשונה של הילד והמשפחה היא התקופה בה נבנה ומתעצב התא המשפחתי. זו תקופה שבה צריך לאסוף הרבה ידע חדש, לבחון את הידע הקודם ולבחור במה מתוכו רוצים להשתמש. תקופה שבה בזמן קצר ואינטנסיבי יש להתנסות ולהתאמן בתפקידים התפתחותיים חדשים. עלינו להגדיר עצמינו כזוג, כהורים וכמשפחה. זו תקופה מרגשת ויפה אך יחד עם זאת מאד מאתגרת ופעמים רבות עשויה להביא עמה תחושות של חוסר אונים, קשי, בלבול וחרדה.

 הורים מתמודדים עם שאלות של סדרי האכלה ושינה, גמילה, אלימות ילדים, הצבת גבולות והשגת שיתוף פעולה, חלוקת תפקידים בין ההורים, תלות ועצמאות ממשפחת המוצא, העסקת הילד והרגעתו. יש הורים שמרגישים מותשים, מרגישים שמזמן הם לא התייחסו לעצמם ואולי הם עלולים חלילה לאבד את האני שלהם או את הזוגיות. לעיתים הם חשים שאינם בטוחים בעצמם והם חוששים להתפתחותו התקינה של הילד. הורים רוצים עבור ילדם חיים יותר טובים משהיו להם. פנייה למקור תמיכה טבעי ו/או מקצועי עשויה לסייע.

אנחנו כאן כדי לתת תמיכה, להיות עם השאלות ולמצוא יחד את התשובות.

סוגיות נפוצות בהורות לגיל הרך

הצבת גבולות - מאיזה גיל צריך להתחיל להציב לילד גבולות? איך מתמודדים עם התפרצויות זעם? איך ניתן לקבוע את האיזון הנכון בין רצונות הילד לרצונות ההורה? ומה לעשות כאשר לשני ההורים דעות שונות על נושא זה. שאלות אלה ורבות אחרות עולות באופן טבעי סביב נושא הגבולות . מעבודתנו עם הורים למדנו כי נושא הצבת הגבולות מאתגר כמעט כל הורה בתחילת דרכו ופעמים רבות הוא יכול להוביל לתסכול גדול ולתחושת חוסר אונים מול עצמת רצונותיו של הילד. למידת דרכים מתאימות להצבת גבולות מקדמת יצירת קשר טוב יותר ואוירה נעימה יותר בין ההורים לילדים ואף בין האחים בבית.

אלימות - אלימות היא צורה של תקשורת. בגיל הרך כאשר התקשורת המילולית עדיין לא מפותחת לגמרי אלימות יכולה להיות אתגר עמו אנו כהורים מתמודדים באופן יום יומי. מריבות בין אחים, בין ילדים במסגרות החינוכיות ואפילו מריבות בין ילדים בגן השעשועים יכולות להעמיד את ההורה פעם אחר פעם בהתלבטות- כיצד להגיב? האם יש לאסור אלימות בכל מצב? או שאלימות היא רע הכרחי שנחוץ כדי להסתדר בעולם? הן ההורה והן הילד יכולים ללמוד דרכי התמודדות שאינן אלימות. הורה שרוכש כלים יכול להשפיע על הפחתת התנהגות אלימה אצל ילדיו ואף לסייע להם להתמודד טוב יותר עם אלימות שמופנית כלפיהם מידי ילדים אחרים.

שינה - שינה טובה היא הדלק המניע אותנו. כולנו זקוקים לשינה, ילדים על מנת לגדול, להתפתח ולעבד את החוויות החדשות המציפות אותם יום יום. מבוגרים כדי להיות חיוניים פעילים ורגועים. כיוון שכך, בעיות בשינה של הילד יכולות להשפיע על התפקוד של המשפחה כולה. קשיים בשינה יכולים לנבוע מגורמים שונים וקשורים פעמים רבות להרגלים ולסביבה אותם יוצר ההורה עבור הילד. שינה קטועה או מועטת איננה גזירת שמיים, בלמידה של הקניית הרגלי הירדמות נכונים יכול כל הורה לשפר משמעותית את איכות השינה של ילדיו.

גמילה - מתי נכון להתחיל לגמול את הילד מחיתולים? באיזה גיל צריך להיפרד מהמוצץ? ומהבקבוק? גמילה היא נושא מורכב אשר מעלה שאלות רבות אצל כל הורה. בתהליכי הגמילה השונים אנו כהורים לוקחים חלק פעיל בתהליך ההתבגרות של הילד ובמעבר שלו משלב התפתחותי אחד לשני. תפקיד זה עלול לעורר חששות ותהיות והורים רבים חשים כי הם זקוקים להכוונה סביב תהליכי הגמילה של ילדם. כמו בנושאים רבים גם בגמילה יש שוני בין ילד לילד ובהתאם דרכים שונות טובות לילדים שונים. שאלת הבשלות של הילד חשובה ודורשת מחשבה אך גם ההורה צריך להיות בשל לתהליך הגמילה של ילדו.