הקשר בין ההורים שלי להורה שאני

Distanced Couple

​כמה פעמים אמרתם לעצמם, אני לא אהיה כמו ההורים שלי! אני אעשה הכל אחרת. ואז ברגע של כעס או תסכול לפתע אתם יכולים לשמוע את ההורים שלכם. וזה מבהיל ומתסכל איך זה יכול להיות הרי נשבעת שלא תהיה כמוה.

הורים מגיעים לטיפול או הדרכת הורים כי יש בעיה עם ילד מסויים. תלונות כמו הילד לא מקשיב לי או הילדה הזאת עושה דווקא ורק אם אני צועק היא מבינה! מסמנות כי יש התמודדות לא פשוטה עם ילד או ילדה במשפחה.  לאחר שכבר בחרתם מטפל והצלחתם למצוא בייביסיטר לילדים והגעתם והתיישבתם על הכיסא בקליניקה של המטפל  לעיתים ישנה ציפייה שתהיה הקלה מיידית או שיגידו לכם מה לעשות ואז המטפל שואל על אמא שלך או אבא שלך ואתם חושבים מה הקשר עכשיו?

מאיפה למדנו איך להיות הורים?

אם מסתכלים על סגנונות הורות אז מחקרים מראים 3 סגנונות הורים עיקריים – סמכותני, מתירני וסמכותי.

  • הסגנון הסמכותני הינו סגנון אשר מאופיין בכללים ברורים ונוקשים אך עם ריחוק רגשי.

  • הסגנון המתירני הינו סגנון אשר מאופיין בעדר כללים ברורים אך עם קבלה רגשית.

  • והסגנון הסמכותי הינו סגנון אשר מאופיין בהצבת גבולות עקבית, עידוד לעצמאות לצד קבלה רגשית.

כאשר המטפל שואל על משפחת המוצא שממנה הגעתם הוא בעצם מנסה להבין מאיזה סגנון הורות אתם מגיעים ומה למדתם בבית על איך מציבים גבולות? איך למדתם להביע רגש? איפה נתנו לכם בבית להחליט ואיפה החליטו בשבילכם וכמובן כמה מזה דומה או שונה מההורות שלכם אל מול ילדיכם.

איך זה יעזור לי להיות הורה טוב יותר לילדי?

אחרי שמתחילים לזהות את האופן בו הורים פועלים באופן אוטומטי אל מול הילדים שלהם וגם מתחילים להבין מה הסיבות לדוגמא -  זאת הדרך היחידה שהכרתי בבית, רצינו להיות שונים מההורים שלנו או זה מה שעבר עליי כילד אז אני רוצה את זה בשביל הילדים שלי זה הזמן גם לבחון האם מדובר בדפוס פעולה יעיל? האם מה שלמדתי בבית נכון ומתאים לילד שלי עכשיו? ומה יקרה אם אנסה כהורה להשתנות כי הילד שלי זקוק למשהו אחר.

 

שאלה נוספת שנשאלת היא האם כל הילדים במשפחה זקוקים לאותם סגנונות הורות? יכול להיות שילד מסוים סגנון הורות אחד מאוד נכון ומתאים אך לילד אחד באותה משפחה סגנון זה לא מתאים. ואז מגיע האתגר איך הורים יכולים לפעול באופן שונה ומותאם לצרכים של כל ילד וילד.  

לסיכום -

בעולם מודרני ומשתנה גם מההורים נדרשים כל הזמן לבדוק את עצמם אל מול הצרכים של הילדים שלהם- וזה אתגר לא פשוט.

בטיפול משפחתי נוכל להבין ביחד למה הילדים שלכם זקוקים מכם ומדוע ילד זה או אחר מתנהג בצורה כזאת או אחרת ומה הוא מבקש מכם.