איך ליצור חוויות חיוביות עם הילדים שלנו

boys-childhood-children-51349.jpg

אחד המשפטים שהורים אומרים שוב ושוב בקליניקה הוא - "פעם זה היה אחרת, עם ההורים שלנו לא היינו מתווכחים. אם היו אומרים לנו ללכת להתקלח עשינו, לא העזנו להתווכח אבל היום הילדים שלנו לא מקשיבים לנו בכלל כל דבר זה ויכוח".

הורים רבים חשים כי הם נמצאים במאבק יום יומי עם הילדים שלהם ושכל פעולה שהם מבקשים מהילדים הופך להיות מאבק כוח.  

אחד הדברים שננסה לעשות בהדרכת הורים או טיפול בהורות הוא לשנות את החוויה מחוויה של מאבק לחוויה של הצלחה.

הרעיון מאחורי יצירת החוויה חיובית אינו חדש ואחד המאמרים הבולטים בנושא שייך לאליסיה ליברמן אשר כתבה על "מלאכים בחדר הילדים" . הרעיון שעומד מאחורי המאמר הוא לנסות ולגרום להורה להיזכר בחוויות ילדות מיטיבות שלו. מתי ההורה הרגיש מוגן, מתי הוא הרגיש שרואים אותו ושומרים עליו ואיך הוא יכול לייצר את אותה חוויה מול ילדיו. זה נכון, שחלק מסוים מההורים ירגיש כי הוריהם לא תמכו בהם מספיק או לא ראו אותם מספיק ולא זכור להם חוויה אחת חיובית שהיתה להם עם הוריהם.  במקרה כזה נחשוב ביחד איך הם היו רוצים להרגיש  כילדים ואיך הם היו רוצים שילדים שלהם ירגישו.  איך הם יכולים ליצור חוויות חיוביות חדשות שאולי לא היו להם אף פעם מהוריהם.

בזמן החופש הגדול הדבר בולט במיוחד כאשר הילדים נמצאים עם ההורים זמן רב, השגרה נשברת ויש יותר ויותר נקודות חיכוך ולכן מריבות מרובות בין חברי המשפחה. נוסיף על זה גם לחץ כלכלי שגובר בתקופה הזאת כי יש יותר הוצאות ופחות ימי עבודה.

אז איך מצליחים לייצר חוויות חיוביות עם ילדים?

המפתח טמון בשלושה כלים חשובים להורות - שיתוף, התייעצות ובקשת עזרה. אם נחשוב על סיטואציה שכמעט כל הורה נתקל בה בהתנגדות עם ילדיו – ללכת לישון, מקלחת, אוכל. בהרבה מהן נגלה שאלו משימות/גבולות שההורים קבעו שצריך לעשות אותן אבל מה יקרה אם נוסיף לתוך הגבולות הללו גם חופש.  כלומר נשתף את הילדים מדוע חשוב שיתקלחו כל יום או ילכו לישון בזמן.  נוכל גם להתייעץ איתם ולשאול מתי יהיה להם יותר נעים להתקלח אחרי או לפני האוכל?

חלק מההורים ירגישו כי ברגע שנשתף את הילדים או ניתן לילדים אפשרויות בחירה אז המשמעות היא שההורה איבד מסמכותו כהורה. זאת תחושה מאוד טבעית כי כפי שהרבה מההורים מציינים שפעם לא היו שואלים שאלות והילדים היו מצייתים.  וזאת אכן היתה תקופה אחרת ואולי יש לבחון מחדש מהיכן נובעת הסמכות של ההורה.  האם הסמכות נובעת מכך שהילד מפחד מההורה כי אם הוא לא יעשה מה שההורה אומר אז יענישו אותו או שסמכות הורית מגיעה מהמקום שאפשר לסמוך על ההורה והילד יודע שיש לו הורה שמקשיב לו ומכבד את דעתו.  יש כמובן גם מקום לשאול את ההורה איזה סוג של הורה היית רוצה להיות – הורה שמפחדים ממנו או הורה שסומכים עליו.

בקטע זה נכתב בקצרה על החשיבות של יצירת חוויות חיוביות עם ילדים והחשיבות של יצירת חוויות אלו. במידה ואתם מרגישים שאתם נמצאים במאבק יום יומי עם ילדיכם והאווירה בבית אינה נעימה חשוב שתדעו שאפשר בהחלט לשנות את האווירה בבית.  

מוזמנים ליצור איתנו קשר ולברר לגבי קבוצות הדרכת הורים -077-4200481

Untitled Design (8).png