עונשים

sad-217252_1280.jpg

אם לא תעלה להתקלח איך לך טלפון לשבוע!! – נשמע מוכר?  הרבה הורים משתמשים בעונשים בכדי לגרום לילדים שלהם לעשות מה שהם מבקשים מהם. לרוב זה אפקטיבי אבל לאותו רגע ולמחרת שוב חוזרים על אותו עונש.  החזרה המתמשכת והאיומים החוזרים יוצרים בבית מתחים רבים וגם תחושה של חוסר אונים גם מצד ההורים ומה מצד הילדים. כאשר אנו מדברים עם הורים על עונשים ומציעים להם לא להשתמש בעונשים לרוב השאלה הבאה היא – אז מה במקום? 

במאמר הבא נדבר בקצרה על מה זה עונש של פעם ומה זה עונש של היום? מה ההשפעה של עונש של פעם ואיך אפשר לתת עונש אפקטיבי גם היום. מה זה עונש? הנה הגדרה מתוך ויקיפדיה 
ענישה היא הדרך של מסגרת חברתית כלשהי ... להתמודד עם מי שמעשיהם חורגים במידה משמעותית מהנוהגים או הנורמות שנקבעו ... ומעוגנות בחוק ... או קיימות באופן לא פורמלי. מהות הענישה היא פגיעה מדודה כלשהי באנשים שחרגו מנורמות המסגרת החברתית, ובאה בתגובה לפשע או להפרת הנורמות. מקובל לחשוב, שבהיעדר ענישה, תדורדר כל חברה אנושית לכאוס מוחלט.
אם נתרגם זאת למילים פשוטות בכל פעם שהילדים מתנהגים בצורה שאינה מקובלת על ההורים הפעולה המתבקשת היא ענישה וזאת בכדי שיקשיבו לחוקים של הבית. 

אז למה בעצם זה כבר פחות עובד על הילדים של היום? 
יש לכך כמה סיבות -

פעם ההיררכיה היתה יותר ברורה, ההבדלים בין המעמד של הורים והילדים היה ברור מאוד, ההורים היו הקובעים או השליטים היחידים והילדים מקשיבים רק להורים ומצייתים מיד. אותו דבר קרה גם בבית ספר, אם בעבר המורה היה דמות סמכותית מאוד ולא היה מי שיערער עליו. אז היום גם ההורים כבר אינם מקבלים את מעמדו של המורה כמובן מאליו ומצפים גם ממנו לשינוי.  תארו מצב שבו מורה, היום, יעז להרים יד על ילד בבית ספר דבר שהיה מאוד מקובל כמה דורות אחורה. אז הסיבה הראשונה שעונשים של פעם אינם אפקטיביים כמו היום כי הסביבה היא אינה אותה סביבה וישנה שחיקה מתמדת של מעמדות. 

סיבה נוספת היא גם שינויים בחוק – אם נשאל את הדורות הקודמים האם הם קיבלו מכות מהוריהם רבים מהם יענו שכן. זה היה מאוד מקובל וגם חוקי.  החל מ 1991 נקבע חוק במדינת ישראל אשר אוסר על שימוש באלימות פיזית בילדים וחסרי ישע. ולכן מה שפעם היה מקובל ונפוץ היום מבינים כי הוא לא אינו מוסרי וענישה באמצעות אלימות פיזית היא אינה פתרון.  בנוסף מחקרים הראו כי ענישה פיזית אפקטיבית רק לטווח קצר וההשלכות הפסיכולוגיות ורגשיות שלה נשארות אצל ילדים שנים ארוכות. 
ועוד סיבה חשובה שלא רק שעונשים אינם אפקטיביים הם גם מחלישים את הקשר בין ההורה לילד. בפועל ההורים יודעים על מה הם מענישים, הם לוקחים את הדברים שהם יודעים מראש שיכאיבו לילד – טלפון, טלוויזיה, בילוי משותף, בילוי עם חבר. בעצם הילדים מפקידים בידי ההורים מידע – מה אני אוהב או מה חשוב לי וההורה בעת זעם וכעס משתמש בידע הזה בכדי להכאיב לילד. חישבו אם זה היה קורה בעבודה- נגיד הבוס יודע שחשוב לכם לצאת לאכול צהריים כל יום ב 12:00 ובכל פעם שאתם מתפקדים לא כמו שהוא מצפה הוא לא היה נותן לכם לצאת לצהריים בזמן – יכולים לתאר איך העובד היה מרגיש? עכשיו תתארו מה הילד מרגיש כאשר ההורה מעניש אותו. 

אז מה במקום?

איך נוכל לגרום לילדים שלנו להקשיב לנו? הנה כמה עקרונות – 
1.סיבה ותוצאה – אל תשתמשו בדברים שהילד אוהב בכדי להעניש אותו. נסו למצוא קשר בין המעשה לתוצאה של המעשה. 
2.מילה טובה – עודדו את הילד והעניקו לו מילה טובה כאשר הוא מתנהג יפה. הרבה פעמים הורים שוכחים לציין את כל הדברים הטובים שהילד עשה במהלך היום. ברגע שהילד ילמד שהוא מתנהג יפה  ההורים משבחים אותו ולכן משתלם להמשיך להתנהג יפה.
3.אלטרנטיבה – אם אמרתם לילד שלכם לא לעשות משהו – אל תקפוץ על הספה, אל תרביצי לאחיך וכדומה תתנו לו לפחות שתי אלטרנטיבות מה הוא כן יכול לעשות. לדוגמא – אתה לא יכול לקפוץ על הספה אבל אתה יכול לקפוץ על הרצפה או על הטרמפולינה בחוץ. 
4.לא חייבים להגיב באותו רגע – לעיתים הורים חשים את הצורך להעניש באותו רגע ומאבדים את היכולת לשליטה עצמית. לכן חכו לפעמים עם התגובה, התייעצו עם בן הזוג, חישבו עם עצמכם מדוע הילד או הילדה מתנהגים בצורה כזאת ומה יכול לעזור להם להשתנות. ובפעם הבאה תגיבו מתוך שליטה עצמית ולא מתוך כעס. 

 

בכתבה הנוכחית כתבנו בקצרה על עונשים, מדוע עונשים כמו פעם כבר אינם אפקטיביים וגם כיצד עונשים משפיעים על הקשר של ההורה וילד. 
 

הנה סרטון אשר מציג בדרך הומוריסטית של עונשים של פעם לעומת עונשים של היום: 

מתוך ערוץ ה - youtube של יונתן ורונית - https://www.youtube.com/channel/UCHc__0j55fVOaC2v4wU8smg