בית יה"ב: מרכז ילדים והורים אזורי נייח

אודות בית יה"ב

בית יה״ב (ילדים הורים בצמיחה) הינו מרכז טיפולי למשפחות אשר הוקם ב- 2008 כמרכז ילדים הורים וכחלק מהמרכז לילד ולמשפחה, שותפים להקמתו משרד הרווחה ואשלים ג׳וינט. 

הוא מיועד למשפחות לילדים בגילאים 5-12 בעלי בעיות רגשיות או התנהגותיות  ונועד לסייע  להורים שמתקשים להעניק לילדיהם סביבה הורית ומשפחתית  מיטיבה במצבים כגון: הזנחה פיזית, הזנחה רגשית, התעללות רגשית, או קשיים בהקניית כללי התנהגות.

מטרת המרכז למנוע או לצמצם מצבי סיכון של ילדים על ידי שיפור היחסים בין ילדים והורים ושיפור התפקוד של ההורים בטיפול ובהתייחסות אל ילדיהם.  בכך,  גם לצמצם הוצאת ילדים לסידור חוץ ביתי.

 

צוות המרכז מאמין כי במשותף עם ההורים ניתן למצוא את הדרך בכדי לפתח את הכוחות הטמונים במשפחה ובכך לשפר את תפקודה.  

גישתו המקצועית של מרכז ילדים הורים מבוסס על גמישות רבה במענים הטיפוליים תוך מרחב בחירה והתאמה של תכנית הטיפול לצרכי הילד והוריו.

המשפחה משתתפת בעיצוב התוכנית הטיפולית והערכת השינויים וההתקדמות. תכנית הטיפול למשפחה ולילד מעוצבת בשיתוף פעולה  בין העובד הממונה במרכז, העובד הסוציאלי המטפל במשפחה במחלקה לשירותים חברתיים והמשפחה. התכנית נוגעת הן במסגרת הטיפולית והן בתכני הטיפול. במרכז צוות רב מקצועי הכולל: עו"ס, מטפלים שונים ( אומנויות, תנועה, דרמה), אם בית וסטודנטים לתואר מתקדם. במהלך הטיפול מתקיימות הערכות ביניים שבהן יכולה המשפחה להביע את דעתה הן לגבי התהליך שעבר עליה והן לגבי התכנון לעתיד.

 

הטיפול ממוקד בילד ובמשפחה כיחידה שלמה תוך התחשבות בצרכים של כל פרט במשפחה וצרכי המשפחה כולה. התוכנית יכולה להיות מורכבת מכמה מטפלים, משיטות טיפול אחדות ומכמה כלים טיפוליים.

צוות המרכז מאמין כי  המשפחה הינה חלק בלתי נפרד מהקהילה ולפיכך מסתמך בגישתו הטיפולית על המשאבים הקיימים בה. מיקוד ההתערבות הינו בכוחות המשפחה תוך שיתופם המלא של בני המשפחה ואנשי מקצוע בקהילה בכל שלבי ההתערבות: מקביעת היעדים, דרך תכנון ההתערבות ומציאת דרכים ומשאבים לביצועה.

מרכז ילדים הורים מאמין ביכולת המשפחה לשפר את מצבה באמצעות קבלה, פתיחות וכבוד לצד שימוש באמצעים טיפוליים יצירתיים ולא קונבנציונליים.

בית יה״ב מפעיל תכניות התערבות מגוונות אשר מטרתן למנוע או לצמצם מצבי סיכון. מוקד העבודה המשותפת הינו על הקשר בין ההורים וילדיהם תוך התאמת השרות למשפחה המטופלת, חיפוש אחר משאבים פנימיים של המשפחה ומשאבים חיצוניים של הקהילה, במטרה לסייע בשיפור תפקוד המשפחה.

המשפחות מופנות על ידי 4 מחלקות לשירותים חברתיים: אור עקיבא, בנימינה-גבעת עדה, מועצה אזורית מנשה ומועצה אזורית חוף כרמל. משפחה מועמדת לטיפול בבית יה״ב מופנית לוועדה לתכנון תכניות טיפול בה מועלים קשייה ונידונים האמצעיים האפשריים כמענה לקשיים אלה. במידה ומתקבלת החלטה על התאמת המשפחה לטיפול בבית יה״ב, תופנה המשפחה לתהליך הכרות ואבחון במשך כ- 4-6 שבועות. עו״ס המשפחה במחלקה לשרותים חברתיים יהיה שותף להליך וייקח חלק בתהליך קבלת ההחלטות באשר ליעדים הטיפוליים שייקבעו יחד עם בני המשפחה. מכאן ואילך צוות בית יה״ב יעבוד במקביל ובשיתוף מלא עם אנשי מקצוע בקהילה

המעורבים בחיי המשפחה כגון: עו״ס המשפחה, צוות חינוכי בבית הספר או גן הילדים, פסיכולוג או פסיכיאטר במידה ומעורב. המטרה המשותפת הינה ליצור ריכוז ותאום בין ההתערבויות הטיפוליות המגוונות ולמנוע כפילויות. 

 

מבנה המרכז הינו ביתי הכולל מטבח פעיל המפיץ ניחוחות ביתיים של בישול ואפייה, סלון מזמין למנוחת המשפחה או לפעילות משפחתית, פינת משחקים לילדי המשפחה, מרחבים בלתי פורמליים וחדרי טיפול מגוונים. האווירה במקום נינוחה ומאפשרת. במקום מטופלות מספר משפחות מצומצם בו זמנית מה שמאפשר אינטימיות ויחס אישי.

תכנית העבודה מותאמת לכל משפחה וכוללת מפגשים משפחתיים, הדרכת הורים, טיפולים דיאדים, טיפולים פרטניים (להורה או ילד), טיפולים קבוצתיים ( לילדים) קבוצות הורים ופעילויות משפחתיות חווייתיות. כמובן שקיימת גמישות לשינויים בהתאם לצרכים המשתנים של המשפחה המטופלת ולשיקולים מקצועיים. כל משפחה זוכה לטיפול מגוון למדי ויכולה לחוות את הטיפול באמצעים יצירתיים שונים.המרכז משתמש בכלים טיפוליים יצירתיים ובפעילויות חווייתיות.