המטבח הטיפולי

בבית יה”ב קיים מטבח הפועל כמטבח טיפולי.

כבכל בית מרחב המטבח הינו אבן שואבת לכל המשפחה ומשמעותו הרגשית רבה. המטבח הינו "הלב" של הבית ומהווה מקור לחום, בטחון, גרייה חושית ולמעשה מאחד ומלכד בהווייתו את כל בני המשפחה.

בבית יה”ב אנו מאפשרים למשפחה באמצעות בישול ואפיה במטבח, בהנחייה מובנית של אם הבית ו/או איש טיפול חוויה של הנאה, קשר, למידה וחיזוק מערכת היחסים בין בני המשפחה.

ההימצאות במטבח מעוררת בקרב המטופלים רצון וחשק לחבור יחד לשם הפעילות  המשותפת והמהנה. התחושה הביתית מפחיתה קונפליקטים ומעוררת את הכמיהה לקרבה, להבנה ולמגע בין הורה לילד/ים. היא מאפשרת עבודה על מיומנויות תקשורת , פיתוח יכולות רגשיות, מיומנויות חברתיות ואפשרות לביטוי שאינו מילולי באמצעות העשייה.

העבודה ב"מטבח" הטיפולי" משלבת אלמנטים של טיפול בהבעה ויצירה באופן שנותן אפשרויות ביטוי מגוונות באמצעות שימוש בתהליכים וחומרים שונים בכל פעם.

עצם ההצלחה שביצירה מעצימה את המשפחה וההנאה משותפת הינה תוצר משמעותי לכשעצמו .

במטבח ניתן לעבוד הן באופן פרטני והן במודלים משפחתיים שונים בהתאם להגדרת מטרות ההתערבות באופן כללי עם המשפחה וב"מטבח הטיפולי" בפרט. "החומרים" העולים במהלך העבודה במטבח מהווים מצע לעיבוד רגשי משמעותי בתהליך הטיפולי הכולל שעוברת המשפחה בבית יה”ב.

פעילויות ב"מטבח הטיפולי"

  1. טיפול דיאדי ומשפחתי: נועד לעבודה חווייתית על הקשר בין בני המשפחה ואפשרות לעיבוד חוויתי של התכנים והקונפליקטים שעולים בחדר הטיפולים במהלך הטיפול. הטיפול במטבח נועד להעמיק ולבסס את הקשר המשמעותי בין הורים לילדיהם באמצעות חוויה מהנה, מעצימה וחיובית.

  2. תזונה: העבודה במטבח מחזקת מודעות לתזונה בריאה וחסכונית. בעבודה פרטנית ו/או קבוצתית מועברות סדנאות על ידי אם הבית ללמידה על אורחות חיים בריאות. במהלך התערבויות אלו לומדים המטופלים כיצד לבשל ולאפות באופן בריא, חסכוני ויעיל. העשרת המטופלים בידע זה  מעצימות ביותר ומאפשר למטופלים ליישם בפועל את ידיעותיהם ויכולותיהם גם בבית.  

  3. ארועים מיוחדים: המטבח כמרחב נעים, נוח המשרה בטחון ותחושת מוכרות הינו המקום המתאים ביותר לחגיגות של ימי הולדת ושאר ארועים מיוחדים כגון סיומי טיפול עבור המטופלים. המטבח מהווה את לבו של הבית ולכן מתבקש כי הוא המקום שבו ניתן לבטח תחושות ורגשות באופן ספונטני באווירה נינוחה. קיומן של פעילויות אלו מהווה מודל עבור המשפחות המיישמות בהמשך בביתם הם  את אשר ראו וחוו.

  4. סדנאות דיאדיות הורה-ילד: במטבח מתקיימות סדנאות קצרות מועד המיועדות לעבודה דיאדית הורה-ילד במטרה לחזק את הקשר ביניהם באמצעות עבודת הבישול והאפייה. הסדנאות בהנחיית עו"ס המרכז ואם הבית.