טיפול בילדים

ללא מעט ילדים בעיות התפתחותיות, רגשיות או התנהגותיות אשר עלולות לפגוע בתפקוד הילד בתחומים שונים: בתחום הלימודי, בתחום החברתי ואף בהתפתחותו הקוגניטיבית. בעיות אלה, בדרך כלל, אינן נפתרות מעצמן ודווקא עלולות להחמיר ככל שהבעיה מופיעה בשלב מוקדם ובגיל צעיר יותר. 

טיפול רגשי לילדים הינו כלי יעיל ומומלץ ויכול להביא שינוי בזמן קצר יחסית.

מטרתו של טיפול רגשי לילדים היא לתת לילד כלים להתמודדות אדפטיבית יותר ולעזור לו לפתח את יכולותיו בצורה המיטבית. הוא יכול לעזור במצבים רבים, ביניהם: בעיות חברתיות, בעיות בלימודים, בעיות רגשיות (חרדות, פחדים, כעס, דיכאון), בעיות התנהגות ועוד. 

ילדים צעירים מתקשים לא אחת, לבטא את קשייהם באופן וסרבלי ולעיתים אף אינם ממש מודעים להם. בבית יה״ב משתמשים בכלים יצירתיים לעזור להם להתגבר 

 

אמצעים טיפוליים

תרפיה בהבעה ויצירה: טיפול באומנות, טיפול במוזיקה, פסיכודרמה, דרמה תרפיה, טיפול בתנועה, ביבליותרפיה מציעים שפה אחרת בענף הפסיכותרפיה, בלתי מילולית וסימבולית לביטוי עצמי רגשי ותחושתי. הטיפול באומנות מתאים במקום שבו נגמרות המילים או שאלו אינן מצליחות לדייק רגשות ותחושות ומתאים לאלו המתקשים בביטוי מילולי כמו גם לאלו שיכולתם המילולית רהוטה אך מקשה על החיבור לרבדים עמוקים יותר של עצמם. 

התרפיה משתמשת באומנויות כדי לחשוף ולהבין תהליכים נפשיים ומספקת סביבה מוגנת בה יכול חומר מודחק ולא מודע לעלות על פני השטח. שפת האומנות מאפשרת גשר בין העולם הפנימי והחיצוני ואינטגרציה רבה יותר בין השניים.

בטיפול באומנות מושם דגש על כוחות האדם ועל עשייה. בדרך זו מתאפשרת השתחררות ספונטנית המציעה למטופל דרך ליצור קשר עם העצמי היצירתי שלו, להתחבר לכוחותיו ולממש את פוטנציאל הצמיחה שבו.  הטיפול באומנויות מתאים לכל ילד ולכל אדם המגלה נכונות להתנסות בחומרי אומנות ללא קשר לכשרון אומנותי או ניסיון קודם בתחום. 

 

טיפול באומנות לילדים (פרטני/קבוצתי): שפת הנפש כמו שפת החלום היא שפת הסמלים. ניתן להתחבר ישירות אל שפת הסמלים של הנפש ושל החלום בעזרת הציור. הציור כשפה עוקף את מנגנוני ההגנה ואת הצורך לנסח חוויות רגשיות מורכבות ומופשטות במילים ומתחבר ישירות אל ה ״לא מודע״ הן האישי והן הקולקטיבי. 

דרך היצירה האומנותית האדם לומד להכיר חלקים באישיותו וכך, להכיר את עצמו טוב יותר וכן הוא לומד לחיות בהרמוניה עם כל החלקים המגוונים באישיותו. 

היכולת ליצור ולהתמודד עם נושאים רגשיים דרך תהליכי יצירה- מאפשרת ביטוי רגשי עוצמתי. 

בעבודה עם ילדים, היתרון שיש לתרפיה באומנות היא היכולת לגעת מעבר למילים, גם כשקשה לילד לשוחח על רגשותיו, דרך האומנות הוא יכול לבטא את עצמו וניתן להבין מה עובר עליו ועם מה הוא מתמודד. 

העבודה באומנות מהנה ומפתחת את היכולות היצירתיות תוך כדי ההתמודדות עם הקשיים, לכן- יש לה אפקט חזק ומשמעותי וכוח רב לתרום לתהליכי צמיחה והתפתחות אישיות. 

טיפול בתנועה (פרטנית/קבוצתי): טיפול בתנועה בילדים מתייחס אל תנועת הגוף ככלי לביטוי ותקשורת בין המטופל והמטפל. ההנחה היא שהגוף והנפש משתלבים זה בזו ועל כן תנועת הגוף יכולה לשקף תחושות פנימיות, רגשות, מחשבות וזיכרונות. 

שכלול המודעות לגוף הנע והתנסויות באיכויות תנועתיות שונות ומגוונות, מסייעים בהבנת מצבו הרגשי של הילד המטופל ומובילים אותו אל עבר שינוי משמעותי. 

טיפול בתנועה יוצר אינטגרציה בין ההבט הרגשי, חברתי, קוגניטיבי ופיזי ומספק הזדמנות לפתח את הפוטנציאל היצירתי של האדם. 

בבית יה״ב אנו מציעים טיפול בתנועה באופן פרטני או דיאדי, על פי הצורך של המשפחה ובנוסף גם כחלק חוויתי בתוך קבוצת הורים וילדים.

טיפול בדרמה תרפיה (פרטני/קבוצתי):

״המשחק עצמו הוא תרפיה. במשחק הילד או המבוגר מסוגלים להיות יצירתיים ולהשתמש באישיות כולה. אנשים החיים באופן יצירתי מרגישים שהחיים ראויים לחיותם, אנשים שאינם מסוגלים לחיות באופן יצירתי, מטילים ספק בערכם של החיים"  (ד.ו. ויניקוט).

הדרמה תרפיה עושה שימוש בתהליכים דרמתיים/תיאטרליים, להשגת צמיחה פסיכולוגית ושינוי. הפסיכותרפיה היא התכלית - התיאטרון הוא כלי העבודה.

המשחק הדרמתי נעשה בדרך כלל בספונטאניות, דרך אימפרוביזציה, ומושפע מדמיונם של המשתתפים ומהקשבתם זה לזה. משתתף המגלם דמות דמיונית, יוצר מרחק בין דמותו הוא, לבין הדמות שהוא מגלם. המרחק הזה מאפשר לו, לעיתים קרובות, לגעת במקומות העמוקים והרגישים ביותר מבלי לחשוש שהוא נחשף. תפקיד דרמתי, כמו מסיכה, עשוי לתת תחושה של הגנה (לא אני נחשף אלא הדמות שאני מגלם). ההגנה הזו עשויה לשחרר את המשתתף מעכבות ולאפשר לו לתת ביטוי לרגשות ומחשבות נסתרים אשר ללא תחושת ההגנה של התפקיד, או של המסכה, לא היו באים לידי ביטוי.

 

משחק תפקידים ספונטאני עשוי לעזור לאדם להבין את עצמו ואת האחרים טוב יותר. הוא עשוי לעזור ולגלות דרכים חדשות להתמודד עם בעיות של מערכות יחסים. מטרתו של משחק התפקידים היא לעודד הבנה של המשתתפים על עולמם הפנימי ועולמם של האחרים, ומציאת פתרונות חדשים לבעיות.

 

הדרמה תרפיה מאפשרת למשתתפים לבטא מגוון של רגשות, קשים ומפחידים ככל שיהיו, מבלי לחשוש לתוצאה. זאת מפני שמעשים הנעשים במסגרת העבודה הדרמתית לא מסכנים את המשתתף בחייו האמיתיים. המשתתף יכול לומר לאביו למשל, אותו מגלם משתתף אחר, כמה הוא כועס עליו או מאוכזב ממנו, מבלי לחשוש לתוצאה. שחרור הרגשות דרך ערוצים שאינם מסכנים את המשתתף, מביאים לכך שבמקום לדכא או להדחיק את רגשותיו, הוא נותן להם ביטוי ועל ידי כך לומד לקבל אותם ולשלוט בהם. אפשרות נוספת היא לשחק את האירועים באופן סימבולי ולהעניק להם בדרך זו רבדים נוספים של משמעות.

 

ההשתתפות בדרמה תרפיה מפתחת את הספונטאניות. הספונטאניות מאופיינת ביכולתו של אדם להגיב תגובה ספציפית לאירוע ספציפי. אנשים הנמצאים במצב נפשי מתוח, מתוך חשש להחמיר את מצבם, נוטים להגביל שלא לצורך את טווח תגובותיהם בשטחים שונים של חייהם, ולכן נוטים להגיב באופן דומה בנסיבות שונות. לפיכך הם אינם מודעים לאלטרנטיבות השונות הקיימות, ומוגבלים בבחירות שהם עושים. בשעה שהמשתתף בדרמה תרפיה משחק ויוצר, הוא נמצא בשיא הספונטאניות שלו. ברגע זה נפתחות בפניו אין ספור אפשרויות. יש לו אפשרות לגלות ולבטא אספקטים שונים של עצמו ולהתאמן בדרכים שונות של תקשורת. הרחבת רפרטואר התגובות מכשיר אותו להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות ושל משימות חדשות, ולהתייחס למשימות ישנות בדרכים חדשות ויצירתיות.

 

תוצאה נוספת של התהליך היא היווצרותו של דימוי עצמי חדש המביא עמו תחושה של הערכה עצמית הכוללת ידיעה, הבנה, קבלה וכיבוד האספקטים השונים של האישיות. יחד עם פיתוח היכולות הפנימיות מתפתחות גם היכולות החברתיות. הדרמה היא בראש ובראשונה אומנות הבנויה על שיתוף פעולה, והעבודה הקבוצתית, היצירתית, מרחיבה ומפתחת את היכולת הזו. מערכת היחסים הקרובה המתהווה בקבוצה, ויחסי האמון הנוצרים, משמשים מיקרוקוסמוס למה שאפשרי בעולם.